تآثیر برجام بر بازار ارز-سکه-خودرو-ملک

همین الان

جهت مشاوره رایگان روی لینک کلیک نمایید

تآثیر برجام بر بازار ارز-سکه-خودرو-ملک

تآثیر برجام

تآثیر برجام حاصل بیش از یک دهه تنش و مذاکرات بی نتیجه با طرف های غربی بود. ایران در فضای پسا برجام به طور رسمی وارد باشگاه اقتصاد و سیاست جهانی و منطقه ای شد. این مقاله درصدد پاسخ به این سوال است که تعامل ایران با جامعه جهانی در فضای پس از برجام چه تاثیری بر نقش آفرینی این کشور در غرب آسیا و جهان گذاشته است؟

تآثیر احیای برجام بر بازار ارز-طلا ایران

قیمت دلار این روز ها  در سایه برجام درحال عقب گرد است.

قیمت دلار از روز گذشته تحت تاثیر اخبار برجام به زیر مرز حساس ۲۷ هزار ۵۰۰ تومان رفته است و هنوز نتوانسته است خود را به بالای این مرز برساند. این اسکناس آمریکایی عصر امروز مانند روز گذشته کاهش را تجربه کرد و در نهایت با قیمت ۲۷ هزار و ۴۶۰ تومان بسته شد.

معاون وزیر صمت اظهار کرد که بر اساس مصوبه جدید ستاد هماهنگی اقتصادی، مشکلات مربوط به ایفای تعهدات ارزی صادراتی و بازگشت ارز حاصل از صادرات رفع خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی نیز از افزایش میزان عرضه در سامانه نیما خبر داده و تحلیل‌گران معتقدند با افزایش درآمدهای ارزی دولت، بانک مرکزی در تلاش است از طریق ابزارهای مالی، نوسان قیمت دلار را کنترل کند.

در کنار این اخبار یه خبر منفی هم به چشم می خورد. دادگاه استیناف بحرین حکم محکومیت بانک مرکزی ایران و چند بانک ایرانی را در پرونده پولشویی تایید کرد.

با توجه به اینکه پس از توافق دسترسی ایران به منابع ارزی افزایش می‌‌‌‌یابد و تبادلات ارزی روان‌‌‌‌تر خواهد شد به‌‌طور قطع این روند در نرخ ارز در بازار ایران اثرگذار است.

ردم می‌‌‌‌دانند که پس از توافق برگشت ارز حاصل از صادرات سهل‌‌‌‌تر انجام می‌‌شود، هزینه‌‌های بازگشت ارز به کشور کاهش پیدا می‌‌کند و تجارت ایران روان‌‌‌‌تر می‌‌شود. همچنین پس از احیای برجام فروش نفت و مشتقات نفتی افزایش می‌‌‌‌یابد و با رفع تحریم‌‌های کشتیرانی هزینه حمل‌‌ونقل کالا کاهش پیدا می‌‌کند.

به‌‌طور کلی هزینه‌‌های تمام شده صادرات و واردات و تجارت ایران کاهش پیدا می‌‌کند و قیمت ارز هم از این روند و شرایط تاثیر می‌‌‌‌پذیرد.

تاثیر برجام
تاثیر برجام

 تاثیر برجام بر بازار خودرو

– پایان خوش مذاکرات

سناریوی نخست این است که برجام احیا شود و مذاکره‌کنندگان به نتیجه قطعی برسند

اگر نتیجه مذاکرات مثبت شود، قیمت دلار به صورت موقتی کاهش پیدا می کند.

این کاهش قیمت می‌تواند باعث افت ۳۰ تا ۴۰ درصدی قیمت خودروهای خارجی شود. قیمت خودروهای داخلی نیز اندکی کاهشی می‌شود اما این کاهش خیلی جدی نخواهد بود.

اما نباید انتظار داشت اگر برجام امضا شود، همه چیز ناگهانی تغییر کند و اصلاح شود.

بلافاصله پس از مشخص شدن نتیجه مذاکرات، یک شوک روانی به بازار وارد می‌شود. در ابتدا شرایط بازار به طور موقتی مطلوب خواهد بود اما ادامه روند معاملات و رونق اقتصادی، به کیفیت توافق بستگی دارد.

– شکست گفتگوها

سناریوی دیگر برای گفتگوهای برجامی این است که مذاکرات به طور قطعی شکست بخورد و پرونده آن با نتیجه منفی بسته شود.

وجود تورم بالا در کشور می‌تواند تقاضا را برای خرید خودرو به منظور سرمایه‌گذاری افزایش دهد که این اتفاق به اقتصاد کشور ضربه می‌زند.

– تداوم شرایط بلاتکلیفی

سومین سناریویی که برای نتیجه مذاکرات محتمل است، ادامه روند فعلی آن، یعنی نوعی بلاتکلیفی است.

با ادامه این روند تا پایان سال، ممکن است حتی تا حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد تورم داشته باشیم.

در نتیجه خودروهای معمولی تا پایان سال افزایش قیمت را تجربه می‌کند ولی اینکه خریداری باشد یا نه هنوز مشخص نیست.

همین الان

جهت مشاوره رایگان روی لینک کلیک نمایید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.