هزینه جواز ساخت آپارتمان مسکونی در شهر تهران چقدر است؟

همین الان

جهت مشاوره رایگان روی لینک کلیک نمایید

هزینه جواز ساخت آپارتمان مسکونی در شهر تهران چقدر است؟

هزینه جواز ساخت آپارتمان مسکونی چگونه محاسبه میشود ؟

برای ساخت آپارتمان مسکونی، اداری یا تجاری و هر سازه‌ای با هر کاربری نیازمند اخذ مجوزهایی از شهرداری و سایر سازمان‌های مربوطه است.

جواز ساخت یا پروانه ساخت آپارتمان مسکونی در واقع اجازه نامه‌ای رسمی است که از سوی شهرداری به متقاضیان ساخت و ساز ارائه می‌شود.

برای داشتن آن نیازمند طی کردن بروکراسی اداری و پرداخت هزینه است. در این مقاله قصد داریم شما را با این روند آشنا کنیم و از هزینه‌های آن بگوییم. در ادامه با متری چند همراه باشید.

پروانه یا جواز ساخت شامل چه مباحثی است؟

پروانه یا جواز ساخت در واقع دفترچه ای است که در آن مشخصات سازه مورد نظر در آن درج شده است. در این دفترچه مشخصات مهندسین ناظر، طراح و مجری، مشخصات سازه ای، اطلاعات معماری، مشخصات دیوارها و نما، مشخصات تجهیزات و تاسیسات نصب شده در ساختمان، اطلاعات فنی تجهیزات و تاسیسات مکانیکی، اطلاعات فنی تجهیزات برق و مشخصات آسانسور در قالب جدول‌هایی به صورت فهرست‌وار بیان شده است.

برای هر کدام از مشخصات ذکر شده در بالا به تفصیل و به تفکیک توضیحاتی داده می‌شود. خریداران و متقاضیان خرید می‌توانند با نگاهی به این دفترچه از کیفیت سازه ساخته شده آگاه شوند. البته اصلی‌ترین هدف از اخذ مجوز ساخت اطمینان از ساخت‌وسازی قانونی مطابق با مشخصات فنی و رعایت اصول شهرسازی مطابق با آیین‌نامه‌ها و ضوابط طرح جامع شهری است.

بهره‌مندی از تسهیلات بانکی، بیمه شدن ساختمان و افراد مشغول کار در ساختمان، جلوگیری از بروز حوادث ساختمانی و استفاده از تجارب فنی و مهندسی در ساخت بنا از دیگر دلایل اخذ جواز ساختمان به شمار می‌آیند.

مراحل اخد جواز ساخت یا شناسنامه ساختمان

برای گرفتن پروانه ساخت لازم است مالک، مالکان یا وکیل آن‌ها با حضور در دفتار خدمات الکترونیک اقدام به ارائه مدارک کنند. این مدراک شامل اصل و کپی مدرک مالکیت (سند مالکیت، برگه قرارداد واگذاری شهری، ارجاع نامه سازمان اوقاف، مقاوله نامه اداره املاک و مستغلات شهرداری تهران و بنچاق)، اصل و کپی شناسنامه مالک و مالکین، اصل و کپی فیش نوسازی سال جاری، اصل و کپی صورت‌ مجلس تفکیکی برای املاکی که دارای سند آپارتمانی هستند، اصل و کپی گواهی انحصار وراثت (در صورت فوت مالک)، اصل گواهی ۶ و ۸ قانون زمین شهری، نقشه جی‌آی‌اس (GIS)، اصل و کپی وکالت‌نامه و شناسنامه وکیل و فیش‌های برق، آب، گاز، تلفن هستند.

پس از گذر از مرحله اول که پرونده تشکیل نامیده می‌گردد، بازدید انجام ‌می‌شود. در هنگام عملیات بازدید از ابعاد ملک، عرض خیابان، بنای موجود و موقعیت مجاورین، بازدید به عمل ‌می‌آید.

در ادامه بازدید از محل در طی یک اتوماسیون اداری برای ملک مورد نظر دستور نقشه صادر می‌شود. این نقشه شامل اطلاعاتی از قبیل ابعاد باقی ‌مانده ملک پس از اصلاحیه‌‌های موردنظر شهرداری، مساحت پس از اصلاح، تعداد طبقات و سطح اشغال هر طبقه است که در دستور نقشه ذکر ‌می‌شود. همچنین طبق پهنه‌ای که ملک در آن قرار دارد متراژ سند و عرض‌ گذر، حجم ساختمان (شامل تعداد طبقات و سطح اشغال آن‌ها) مشخص ‌می‌شود.

طبق ضوابطی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، بر اساس قوانین و مقررات شهرداری، دستور صادر شده و نقشه ملک طراحی ‌می‌گردد. طراحی نقشه شاید مهم‌ترین مرحله گرفتن پروانه ساخت به حساب آید زیرا طراح باید تمام مهارت خود را به خرج دهد تا در راستای ضوابط مشخص شده نقشه‌ای طراحی کند که از مساحت زمین حداکثر استفاده را ‌می‌کند. پس از تایید نقشه، عوارض شهرداری بر اساس متراژهای موجود در هر طبقه و نوع کاربری آن، محاسبه و تعیین ‌می‌گردد.

پس از تایید اداره درآمد شهرداری پرونده برای پرداخت و تسویه عوارض، به مرحله پیشنویس پروانه می‌رسد. برای ساختمان‌های بلندتر از ۵ طبقه آزمایش مکانیک خاک در این مرحله و هم‌ زمان با تهیه نقشه‌های سازه، برق و مکانیک تهیه و از سازمان نظام‌ مهندسی تأییدیه آن گرفته می‌گردد.

محاسبه هزینه جواز ساخت آپارتمان مسکونی چگونه انجام می‌گیرد؟

محاسبه هزینه پروانه ساخت متناسب با کاربری ملک تفاوت می‌کند. به عبارتی عواملی که در هزینه جواز ساخت تاثیر می‌گذارند شامل متراژ زمین، مساحت ناخالص، تعداد طبقات ساختمان، تعداد پارکینگ و قیمت منطقه‌ای ساختمان هستند. در ادامه محاسبه هزینه پروانه ساخت برای ساختمان‌های مسکونی یا یک واحدی و مجتمع های مسکونی آمده است.

هزینه جواز ساخت یک ساختمان مسکونی یک طبقه = ضریب*(مساحت ناخالص زیربنا) – (تعداد پارکینگ تأمین شده*۲۰) * قیمت منطقه‌ای

مساحت ناخالص زیربنا برابر مجموع کلیه بناهای موجود در ساختمان و ضریب متناسب با متراژ بنا طبق جدول زیر محاسبه ‌می‌شود.

ضریب سطح زیر بنا
۵% تا ۶۰ متر مربع
۱۰% تا ۱۰۰متر مربع
۱۸% تا ۱۵۰متر مربع
۳۰% تا ۲۰۰ متر مربع
۴۵% تا ۳۰۰ متر مربع
۶۵% تا ۴۰۰ متر مربع
۹۰% تا ۵۰۰ متر مربع
۱۲۰% تا ۶۰۰ متر مربع به بالا

هزینه جواز ساخت یک مجتمع مسکونی = ضریب * قیمت منطقه‌ای* (مساحت کل زیربنا * زیربنای مورد تقاضا/تعداد کل واحد‌های مسکونی* ۱۰۰)

مساحت ناخالص زیربنا برابر مجموع کلیه بناهای موجود در ساختمان و ضریب متناسب با متراژ بنا طبق جدول زیر محاسبه ‌می‌شود.

ضریب زیربنای مورد تقاضا
۱۵% تا ۲۰۰ متر مربع
۲۰% تا۴۰۰ متر مربع
۲۵% تا ۶۰۰ متر مربع
۳۰% بیش از ۶۰۰ متر مربع

مراحل پس از پرداخت هزینه ساخت جواز کدام‌اند؟

پس از پرداخت عوارض درخواست تعیین ناظر انجام ‌می‌شود. باید برگه‌‌های سهمیه آن‌ها به انضمام قرارداد فی ‌مابین به‌ عنوان ملاک تکمیلی پیش‌ نویس پروانه همچنین، برگه تعهد رعایت اصلاحی نیز ازجمله مدارک پیش‌ نویس است که باید صرفاً توسط شخص مالک تهیه شود. مدارک نام برده به همراه نقشه‌های سازه و تأسیسات برق و مکانیک، برگه‌های سهمیه خدمات مهندسی (اصطلاحاً برگه سبز چهار رشته) مهر شده به مهر مهندسین محاسب، برگ تعهد تائید نما، فایل‌های نقشه‌های سازه، برق و مکانیک، چک لیست‌های مرتبط نظیر مبحث ۱۹، مبحث ۶، بارگذاری، زلزله و غیره، برگه تعهد مشاور ژئوتکنیک و برگه تأییدیه گزارش مکانیک خاک و چند مورد دیگر که بسته به پروژه‌های خاص ممکن است متغیر باشند. باید توسط مالک به دفتر خدمات الکترونیک تحویل شود.

بعد از انجام مراحل بالا و تایید نقشه‌های چهار رشته، اخذ تأییدیه‌هایی از دفتر خدمات الکترونیک، طرح تفصیلی و بر و کف، رئیس صدور پروانه، معاون شهرسازی و معماری و نهایتاً شهردار به‌صورت سیستمی ‌انجام و از پروانه ساختمان یک رونوشت تهیه ‌می‌شود.

اعتبار پروانه ساخت چه مدت است؟

پروانه ساخت از روز صدور تا ۲ سال اعتبار دارد که ۲ سال دیگر نیز به آن اضافه خواهد شد. هر جواز ساختی به طور کلی تا ۴ سال انقضا دارد و با توجه به متراژ، کاربری سازه و تغیراتی که احتمال دارد در نقشه ایجاد شود، ممکن است به زمان بالا اضافه شود.

زمان مورد نیاز برای ساخت بر اساس متراژ آن‌ها اعلام‌شده و اگر مالک نتواند در این مدت ساخت‌وساز را تمام کند، ابتدا به او اخطار داده می‌شود و بعد از آن عوارض تعویق به آن تعلق می‌گیرد. اگر در حین ساخت بنا به دلایل مختلف نقشه معماری اولیه تغییر کند باید پرونده‌ای در دفاتر خدمات الکترونیک شهری تشکیل داده شود و مراحلی مشابه صدور پروانه اولیه طی شود تا پروانه جدیدی صادر گردد.

چنانچه اضافه بنایی مازاد بر متراژ پروانه مشاهده گردد، ابتدا جلوی کار گرفته می‌شود و سپس مالک باید مراحل گواهی عدم خلاف را طی کند و در صورت عدم تجاوز از مقادیر مجاز شهرداری باید بابت اضافه متراژ، عوارض شهرداری بپردازد تا گواهی عدم تخلف برای وی صادر شود.

اگر متراژ خلاف از مقدار مجاز مورد تأیید شهرداری بیشتر شود با پرداخت عوارض شهرداری مشکل حل‌نشده و موضوع در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری مطرح خواهد شد. سایت‌هایی که کار محاسبه آنلاین هزینه جواز ساخت را انجام می‌دهند

در کنار شرکت‌هایی که کار محاسبه هزینه جواز را انجام می‌دهند پردیس سازه یکی از وب‌سایت‌هایی است که با استقرار سیستم‌های جدید مدیریتی و بهره‌گیری از فناوری‌های نوین، راهبردهای توسعه‌ای خود را برنامه‌ریزی نموده و سعی دارد گام‌های بلندی را در گسترش فعالیت‌های مهندسی خدمات ساختمانی بردارد.

این گروه مهندسی با اتکا به سوابق و تجربیات مدیران و مهندسین مجرب خود در حوزه‌های زیر و نیز همکاری در محدوده‌های مطالعات امکان‌سنجی، مطالعات پایه، طراحی تفصیلی، مشاوره و نظارت در دوره ساخت و همچنین خدمات مدیریت طراحی و اجرای پروژه‌ها در گستره وسیعی از فعالیت‌های عمرانی فعالیت دارد.

 • طراحی نقشه و اجرای پروژه‌های عمرانی
 • پیمانکاری ساختمان
 • ارائه مشاوره و اجرا در زمینه انواع سازه‌های بتونی و فلزی
 • محاسبات متریال و برآورد پروژه‌ها
 • تهیه و تدارک تجهیزات
 • نصب تجهیزات برقی و مکانیکی ساختمان
 • محوطه‌سازی و اجرای دکوراسیون داخلی
 • طراحی و اجرای فضای سبز و محوطه‌سازی

نحوه کار محاسبه هزینه‌های جواز در این سایت به این صورت است که ابتدا باید پارامترهای زیر را وارد کنیم.

 • قیمت منطقه‌ای هر مترمربع
 • اندازه دهنه واحد تجاری
 • حداقل دهنه مجاز
 • اندازه ارتفاع واحد تجاری
 • حداقل ارتفاع دهنه واحد تجاری
 • ضریب موقعیت
 • تعداد واحدها

سپس این وب‌سایت با توجه به جداولی که دارد هزینه جواز را محاسبه کرده و آن را ارائه می‌نماید.

هزینه جواز ساخت آپارتمان مسکونی
هزینه جواز ساخت آپارتمان مسکونی

سخن آخر

هزینه جواز ساخت آپارتمان مسکونی در شهر تهران از آیتم‌هایی است که در قیمت نهایی ساختمان تأثیر دارد. همان‌طور که در بالا نیز به آن اشاره شد عوامل زیادی بر هزینه پروانه ساخت اثر می‌گذارند که اهم آن‌ها قیمت منطقه‌ای و مساحت ناخالص زیربنا را شامل می‌شود. هزینه جواز در سال ۱۴۰۰ بر اساس اعلام شهرداری تهران حدود ۵۰ درصد نسبت به  سال گذشته افزایش خواهد یافت.

همین الان

جهت مشاوره رایگان روی لینک کلیک نمایید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.